Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start Kronika Rok 2016 - 2017 Film pt. "Maria Skłodowska-Curie"
Film pt. "Maria Skłodowska-Curie"
W dniu 16 marca 2017 r. uczniowie naszego liceum, którego patronką jest Maria Skłodowska-Curie, uczestniczyli w projekcji najnowszego filmu o polskiej noblistce. W roli tytułowej wystąpiła Karolina Gruszka.
Patronkę naszej szkoły poznaliśmy przede wszystkim jako żonę, matkę, kobietę charyzmatyczną, pełną dylematów i sprzeczności. Reżyserka filmu Marie Noelle mówi: „Chciałabym, żebyśmy po obejrzeniu tego filmu zapamiętali Marię Skłodowską – Curie nie tylko jako kobiecą ikonę nauki, czy Polkę znaną na całym świecie, lecz przede wszystkim jako inspirującą, silną kobietę.”

Maria Salomea Skłodowska przyszła na świat w 1867 roku jako piąte dziecko rodziny nauczycielskiej. Państwo Skłodowscy należeli do drobnej szlachty. Maria już w dzieciństwie wyróżniała się nadprzeciętną inteligencją. Nauczyła się czytać w wieku 4 lat. Gimnazjum ukończyła w wieku 16 lat ze złotym medalem, otrzymując najwyższe oceny ze wszystkich przedmiotów.
W listopadzie 1891 roku Maria Skłodowska wyjechała do Paryża, gdzie zapisała się na Wydział Nauk Ścisłych Uniwersytetu Sorbońskiego. Dwa lata później otrzymała licencjat nauk fizykalnych. Po roku uzyskała licencjat nauk matematycznych. Spotkanie z Piotrem Curie, profesorem, było przypadkowe. Jednak od razu połączyła ich nić sympatii i przyjaźni, która z czasem przerodziła się w miłość. Głównym celem życia tej pary była praca naukowa. Maria postanowiła napisać  pracę doktorską.
W 1906 roku Piotr Curie zginął tragicznie. Po jego śmierci Maria opiekowała się dwójką małych dzieci oraz kontynuowała działalność naukową i dydaktyczną. W swoim życiu napotykała wiele przeciwności. Silny charakter pomógł jej walczyć o swoje. Jako pierwsza kobieta w historii Sorbony otrzymała nominację na wykładowcę, a po dwóch latach została profesorem na katedrze fizyki. Podczas wojny Maria działała bardzo aktywnie. Szkoliła personel do obsługi aparatów rentgenowskich, często sama zasiadała za kierownicą ambulansu, by nieść pomoc innym.  Instytut Radowy kierowany przez Skłodowską – Curie był miejscem, gdzie zdobywali wiedzę stypendyści z całego świata. 4 lipca 1934 roku Maria Skłodowska – Curie zmarła w sanatorium Sancellemoz.

Noblistka przyjaźniła się z wieloma osobami światowej sławy.  Wśród nich można wymienić Alberta Einsteina, który tak o niej powiedział: „Pani Curie jest – ze wszystkich ludzi na świecie – jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem.”

Po obejrzeniu tego filmu każdy dowiedział się czegoś więcej o naszej patronce. Maria była  nie tylko osobą, która zdobyła sławę, ale przede wszystkim była wybitnym naukowcem. To odważna kobieta łamiąca stereotypy. Wyjątkowość Skłodowskiej – Curie jest widoczna w drobnych rzeczach. Jako jedna z pierwszych kobiet uzyskała prawo jazdy, w tym także na samochody ciężarowe.

Film pt. „Maria Skłodowska-Curie”  zawiera wiele symboliki. Ostatnia scena przedstawia odebranie przez Marię drugiej Nagrody Nobla w 1911 roku. Towarzyszy jej córka Irena. Maria przez cały czas jest widoczna, jednak na pierwszy plan wysuwa się  Irena, która potem pójdzie śladami matki.  Podobnie motyw morskich kąpieli nie pozostaje bez znaczenia. Pojawia się na początku filmu i później. Samotny kraul nabiera znaczenia, ponieważ obrazuje pasję bohaterki w pokonywaniu siebie i dążeniu do celu.

Twórcy produkcji porzucili koncepcję filmu stricte biograficznego i odtworzyli  życie uczonej. Mam nadzieję, że dbałość o szczegóły została zauważona i doceniona przez widzów.

„Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.” Te słowa możemy potraktować jako sentencję lub dobre życzenie od naszej patronki.

(Natalia Krzak, klasa 2b)

 


LO Stary Sacz 2011